این روزها که به هر نقطه از شهر فرهنگ دوست رشت سر می زنی، امکان ندارد صحبت از واگذاری خاتم پیش نیاید. موضوع واگذاری تنها سالن استاندارد نمایش در گیلان در کوتاه ترین زمان به رکن اصلی دل مشغولی مردم؛ حتی با کم ترین سر رشته از هنر در استان بدل شد و تلنگری بود به اهالی فرهنگ و هنر گیلان که آری هنوز هم مردم حواسشان هست!
قصه پر غصه واگذاری سالن شهید انصاری مجتمع فرهنگی خاتم‌الانبیای رشت به بخش خصوصی موجب شد تا ماسک غمگینی بر چهره اهالی تئاتر در استان و کشور نقش ببندد و  مشت های گره کرده خود را اینبار در فضای مجازی با  هشتگ معروف «#خاتم_را_واگذار_نکنید» اعلام کردند و به لطف فراگیری این شبکه ها در جریان سازی های اجتماعی، موجب شد تا این صدای اعتراضی در زمانی اندک به گوش وزیر ارشاد نیز برسد و با توجه به حساسیت ها و جنجال های موجود، روند این واگذاری موقتا متوقف شد.
فیروز فاضلی که از دوسال و اندی قبل ردای مدیرکلی فرهنگ و ارشاد  اسلامی گیلان را بر تن کرده، به اندازه کافی با دغدغه ها و دل مشغولی های اهالی فرهنگ و هنر استان آشناست و بحث واگذاری اماکن دولتی که سر ماجرای خاتم می رفت که یک فاجعه فرهنگی لقب بگیرد، مربوط به حال نیست و طبق گفته فاضلی از زمان حضور وی در ارشاد بحث واگذاری خاتم را با گریز از قانون و تحت فشارهای فراوان به تعویق می انداخت. اما اینبار اوضاع فرق می کرد و اداره کل ارشاد گیلان گویا دیگر سنگری برای دفاع نداشت تا هرچه سریع تر این اتفاق به وقوع بپیوندد و سرانجام شتر واگذاری اماکن دولتی در مقابل درب خاتم به خواب رفت!

واگذاری خاتم

بر آن شدیم تا سری به متولی اول فرهنگ و هنر در استان بزنیم و سیر تا پیاز ماجرا را از زبان خودش جویا شویم.
تئاتر و فقر اقتصادی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان در گفتگو اختصاصی با خبرنگار خط آخر در ابتدا به وضع اقتصادی رشته های هنری پرداخت و گفت: حساسیت های بوجود آمده در خصوص واگذاری مجتمع فرهنگی خاتم‌الانبیای رشت خصوصا سالن شهید انصاری این مرکز نیازمند بررسی از مناظر گوناگون می باشد.
دکتر فیروز فاضلی افزود: در نگاه اول می بایست به اهالی تئاتر حق داد و این گروه هنوز مثل موسیقی، سینما و… به اقتصاد هنر نرسیده است.
فاضلی معتقد است؛ تمام لذت یک مدیرفرهنگی این است که اهالی هنر از کارشان لذت و بهره کافی را ببرند.
وی در پاسخ به اینکه اقتصاد هنر چه زمانی شکل خواهد گرفت، بیان داشت: اقتصاد هنر زمانی شکل می گیرد که توازنی بین عرضه و تقاضا وجود داشته باشد و این توازن عموما با تحریک تقاضا شکل خواهد گرفت و بدین منظور باید طوری برنامه ریزی شود که مخاطب دیدن تئاتر را یک نیاز برای خودش ببیند و در سبد خانوار خود آن را احساس کند.
این مقام مسئول فعال نمودن بخش خصوصا را از مهم ترین راهکارهای تحریک تقاضا و برقراری توازن در این امر دانست.
وی افزود: یک خانواده ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان برای خرید یک بلیط کنسرت هزینه می کند ولی برای دیدن یک تئاتر ممکن است ۸هزار تومان هم دست به جیب نکند و این ها موجب شده تئاتر و اهالی تئاتر همواره در تنگنا قرار داشته باشند.
وی دولتی بودن تئاتر را از عوامل در مضیقه بودن آن عنوان کرد و اظهار داشت: در جوامع مختلف خصوصا ایران تئاتر را بعنوان هنری که بواسطه حمایت های دولتی برگزار می شود می شناسند.
فاضلی در واکنش به مقایسه واگذاری سالن های ورزشی با سالن های نمایش گفت: تفاوت بزرگ بین این دو سوددهی و تقاضای بالای سالن های ورزشی در برابر سالن های نمایش است که با کرایه سالن به کسب سود بپردازند در حالی که در هنر فعلا اینگونه نیست.
مقاومت در برابر قانون
این مقام مسئول در ادامه با اشاره به فشارهای قانونی جهت واگذاری مجتمع های فرهنگی در گیلان گفت: طی ابلاغ وزارت ارشاد بر طبق ماده ۲۴ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۸۸ کارگروه کاهش تصدی های وزارت ارشاد در سال ۹۰، موظفیم سالن های خود را به سه طریق (واگذاری به بخش خصوصی، اجاره، واگذاری مدیریت) به سرانجام می رساندیم .
فاضلی افزود: ارشاد گیلان موظف بود تا پایان سال ۹۳ حجم تعیین شده برای واگذاری سالن های خود را به سرانجام برساند و در طی این سه سال گذشته، سه بار از سوی وزارت ارشاد بر همین مبنا نامه توبیخی دریافت کرد و مقاومت من تا الان خود گواه این است که این فشارها تا اخرین لحظه به نفع اهالی تئاتر به جان خریدم و کار دیگر به جایی رسیده بود که حتی برای قبض های آب و برق و گاز نیز کد در اختیارمان نمی گذاشتند تا پرداخت کنیم.
فاضلی نحوه واگذاری مجتمع ها را از چالش های این اداره عنوان کرد و گفت: اگر سالن ها را کاملا واگذار می کردیم، بدلیل اینکه ادارات و سالن ها در یک محل مستقر است امکانش وجود نداشت. در بحث اجاره مسائلی نظیر تعرفه مطرح بود که راه به جایی نبرد و در نهایت واگذاری مدیریت به تایید مجریان این طرح رسید.
ارشاد گیلان در منگنه
به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد گیلان این اداره در طول این مدت اخیر بشدت در منگنه دستگاه های اجرایی، از سازمان برنامه و بودجه گرفته تا وزارت ارشاد قرار داشت که به هر طریق ممکن باید این اماکن واگذار شود.
فاضلی ادامه داد: در جلسه ای با حضور استان های گیلان مازندران و گلستان که دکتر نوبخت هم حضور داشتند، تمامی استان ها سالن های نمایش خود را واگذار کرده بودند و مدام به ما اعلام می شد که سهم گیلان صفر درصد است.
این مدیر فرهنگی به اولتیماتوم وزارتخانه به ارشاد گیلان اشاره کرد و گفت: در تاریخ ۳/۲/۹۵وزارت ارشاد آخرین فرصت را به ما داد که فراخوان شرکت در واگذاری را منتشر نماییم و نکته جالب اینجاست که اسامی سالن های لازم برای واگذاری را نیز خودشان ارسال کردند.
در جلسه واگذاری چه گذشت
فاضلی خاطر نشان کرد: از طرفی یک باور قلبی حاکم بود و از طرفی دیگر مجری قانون بودیم که ناگزیر شدیم زیر بار این مسئله برویم و در نهایت در تاریخ های ۸/۴ و ۲۸/۴/۹۵ فراخوان ها جهت شرکت در واگذاری در رسانه های رسمی منتشر شد که پس از تشکیل پرونده و بازکردن پاکت ها و سایر مراحل اداری در نهایت در تاریخ ۳/۸/۹۵ جلسه واگذاری سالن ها برگزار شد.
وی افزود: جلسه واگذاری سالن های استان با حضور نمایندگان مختلف دستگاه ها و کارگروه ها و همچنین دو شخصیت حقوقی اصلی یعنی نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد و نماینده سازمان برنامه و بودجه برگزار شد و کلیه مصاحبه ها با اشخاص متقاضی از سوی همین دو نماینده اصلی انجام می گرفت و هیچ موضوع جانب دارانه ای در آن بین مطرح نبود.
مدیرکل ارشاد بیان کرد: مراسم واگذاری با حضور شرکت کنندگان حقیقی و حقوقی برگزار شد که از این بین سالن سردار جنگل با وجود اینکه جز سالن های واگذاری قرار داشت، بدلیل کامل نبودن فاز نهایی از لیست حذف شد ولی در ردیف دیگر واگذاری آن در بخش پروژه های نیمه تمام همچنان مطرح است.
اسامی برندگان واگذاری سالن های گیلان (حقیقی و حقوقی) به شرح زیر می باشد:
دکتر رحمدل رشت : انجمن سینمای جوان
شهید انصاری رشت: موسسه صبح قلم گیل
سنگر : موسسه رهپویان قرآن و عترت
لنگرود: شرکت فیلم سازی رویای سپیده دم خزر
کیاشهر: هوشنگ درویش پور(حقیقی)
صومعه سرا: قاسم پهلوان(حقیقی)
فاضلی در خصوص واگذاری سالن انصاری اظهار داشت: موضوع اصلی یعنی واگذاری سالن شهید انصاری مجتمع خاتم الانبیا یا به عنوانی تنها سالن استاندارد نمایش با توجه به قدمت بالای تئاتر در گیلان بود و سوال مهمی که از سوی مصاحبه کنندگان خطاب به ۸ متقاضی این سالن مطرح می شد این بود که برای تئاتر چه خواهید کرد؟ و هر یک از متقاضیان برنامه خود را برای نحوه استفاده از ظرفیت های تئاتر در این سالن ارائه می کردند. اگر موسسه صبح قلم رای برای تصدی این سالن را کسب کرد بخاطر برنامه ای بود که برای تئاتر ارائه داد.
توقف واگذاری
این مقام مسئول از توقف واگذاری سالن شهید انصاری خبرداد و گفت: طی رایزنی های انجام گرفته توسط نمایندگان رشت در مجلس (آقایان جعفرزاده و حسنی)، بدستور دکتر صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، واگذاری سالن فوق موقتا متوقف شد.فاضلی چگونگی توقف واگذاری سالن شهید انصاری را اینگونه تشریح کرد: مداخله در واگذاری ها به سه صورت امکان پذیر است. (عدم مصداق، لغو، متوقف) که متوقف شدن این روند خود نشان دهنده این است که مراحل قانونی واگذاری بدون هیچ موردی به صورت صحیح انجام شده و طی تماس مهندس جعفرزاده به بنده اعلام شد که ایشان طی دیدار با وزیر ارشاد توافق بر سر توقف این واگذاری را کسب کردند که کتبا هم از سوی وزارتخانه به این اداره اعلام گردید.

فیروز فاضلی
نوشدارو پس از مرگ سهراب
مدیرکل فرهنگ و ارشاد گیلان گفت: در ابتدا گمان می کردم اهالی تئاتر و هنرمندان در استان پیش از همه این اتفاقات از ماجرا خبر ندارند که طی صحبت با یکی از هنرمندان تئاتر متوجه شدیم از همان ابتدا از بحث واگذاری خبر داشتند و او مدام سایرین را تشویق می کرد که سالن ها در حال واگذاری است و بیایید شرکت کنید تا سالن ها در اختیار خودمان قرار بگیرد.
فاضلی معتقد است؛ شاید باورداشت هنرمندان بر این بود که چون مصوبه برای سال ۹۰ است در نهایت هم اجرایی نخواهد شد.
این مقام مسئول در ادامه می گوید: فردای روز برگزاری مراسم واگذاری و پس از طی مراحل قانونی جمعی از اهالی دلسوز تئاتر در استان به دفتر من آمدند و جلسه ای سه ساعته با حضور سایر معاونان و مدیران ارشاد با آن ها داشتیم و پس از شرح مراحل قانونی و اداری این روند از سوی معاونان بنده، هنرمندان با ارائه مسائل دلسوزانه نسبت به تئاتر گیلان، طی نامه ای از من خواستند که برخورد پدرانه به خرج داده و این واگذاری را در تاریخ به نام خود ثبت نکنم.
وی با تاکید بر اینکه ما موظفیم قانون را به اجرا در بیاوریم گفت: پس از این همه کش و قوس و دوسال و اندی مقاومت سخت در برابر قانون و برگزاری مراسم واگذاری و سایر مراحل اداری دیگر هیچ راه بازگشتی به آن صورت وجود نداشت.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد گیلان در خصوص جریان های به وقوع پیوسته در فضای مجازی پس از واگذاری خاتم اظهار کرد: ما انتظار داریم عزیزان هنرمند و وفادار به فرهنگ و هنر گیلان در موقع اقدام، کمپین تشکیل دهند نه موقعی که کار از کار گذشته.
فاضلی با مثالی از تالار مرکزی گفت: مزایده تالار مرکزی طبق قانون به صورت ملی برگزار می شود نه استانی. وی متذکر شد: فردای نه چندان دور  ممکن است یک موسسه یا گروه غیر بومی طبق قانون برنده این مزایده شوند، بعد دوستان کمپین تشکیل دهند که یک غیر گیلانی این تالار را در اختیار گرفته. آیا آن موقع می توان کاری کرد؟! پس تا الان وقت هست باید به فکر چنین مسائلی بود. عزیزان آن موقع که باید شرکت کنند، حضور نمی یابند، بعد می گویند مدیرکل فرهنگ و ارشاد چه کردی که «ای وای سالن از دست ما در رفت!»
وی خاطر نشان کرد: من مدت ها پیش خدمت چند تن از پیشکسوتان عرض کردم که یک تعاونی تشکیل دهید تا تالار را در اختیار بگیرید ولی هنوز هم که هنوز است خبری نشده است.

منبع : دوهفته نامه خط آخر

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد