سلام گیلان- كيفيت فيلم ها و سريال هايي كه در شبكه باران توليد و پخش مي شود بسيار پايين است؛ اين موضوعي است كه هم بينندگان و هم فيلمنامه نويسان درباره آن اتفاق نظر دارند. با اين حال اين فيلم ها از سوي گيلاني ها ديده مي شود.  چرا كه گيلاني ها از فيلم ها و سريال هايي كه به زبان بومي ساخته مي شود استقبال مي كنند و جايگزيني براي آن ندارند. اما پرسش اين است كه چطور مي توان از جنبه هاي ضد فرهنگي اين توليدات كم كرد و تاريخ، فرهنگ و زبان گيلكي را بهتر معرفي كرد. چندي پيش يكي از مقامات صدا و سيما صحبت از ساخت سريالي ۳۰۰ قسمتي درباره تاريخ و فرهنگ گيلان كرد. صرف نظر از اينكه صدا و سيما توان ساخت چنين سريالي را دارد يا خير و اينكه احتمالا اين موضوع نمايش تبليغاتي براي پوشاندن عملكرد ضعيف صدا و سيماي گيلان بوده؛ درباره جنبه هاي مختلف ساخت چنين سريالي گفت و گويي با فرهاد پورسعيدي فيلمنامه نويس و نويسنده گيلاني كرديم.
به گزارش سلام گیلان، فرهاد پورسعيدي درباره خبر ساخت سريال ۳۰۰ قسمتي درباره تاريخ و فرهنگ گيلان به گيلان مصور گفت: تا به امروز در صدا و سيماي مركز و در صدا و سيماي گيلان، سريال ۳۰۰ قسمتي ساخته نشده است و اين خبر از نظر من تنها در حد يك حرف است. وي با اشاره به اينكه تا به حال در صدا و سيماي گيلان حتي يك سريال ۴۰ قسمتي خوب هم ساخته نشده است گفت: بر فرض مثال اگر هم قرار باشد چنين سريالي براي گيلان ساخته شود، صدا و سيما بايد از تمام ظرفيت ها استفاده كند.
وي افزود: ساخت چنين سريالي كار بسيار بزرگي است و نياز به هزينه و سرمايه گزاري بسياري دارد. همچنين در كنار اين پروژه بايد گروه تحقيقاتي فرهنگي حتما حضور داشته باشد تا از تحقير هاي قومي، زباني و فرهنگي كه متاسفانه مسبوق به سابقه هم هست، جلوگيري شود.
اين فيلمنامه نويس گيلاني در ادامه گفت:  متاسفانه در صدا و سيماي گيلان فضا بسته است و تنها نويسندگان سازمان مي توانند براي صدا و سيماي گيلان بنويسند. نتيجه اين كار  توليدات بسيار ضعيفي است كه شاهدش هستيم. توليدات بي كيفيت مانند سريال خانه پدري كه متاسفانه گيلاني ها را بسيار بد به تصوير كشيده است حاصل چنين برنامه ريزي هايي است. متاسفانه شبكه باران گيلاني ها را به عنوان افرادي بي ادب، خلافكار و لوده معرفي كرده است. هنر نياز به استقلال و خلاقيت دارد.پورسعيدي درباره عناصر مورد نياز براي ساخت سريال هاي موفق گفت: مهمترين چيز داشتن يك فيلنامه خوب و با كيفيت به لحاظ تكنيكي است كه بتواند مخاطب را جذب كند. در گيلان ما نويسندگان خوبي داريم كه متاسفانه صدا و سيما از آنها استفاده نمي كند. چنين كار بزرگي نياز به كارگرداني خيلي قوي هم دارد. سريال پس از باران تجربه خوبي بود كه فرهنگ و تاريخ گيلان را به زيبايي به نمايش گذاشت كه اين كار هم از روي يك رمان ساخته شده بود.
وي ادامه داد: صدا و سيماي گيلان هنوز متوجه اين موضوع نشده است كه براي ساخت يك سريال خوب بايد به سراغ فيلمنامه نويسان مستقل برود كه تاريخ و فرهنگ گيلان را مي شناسند و صرفا از نويسندگان خود صدا و سيما استفاده نكند. درحالي كه صدا و سيماي مركز اين موضوع را متوجه شد و به سراغ فيلمنامه نويسان خوب و مستقل رفت تا از بحران خارج شود.
پورسعيدي گفت: چند سال پيش فيلمنامه اي با عنوان “روياي گنجشك ها” نوشتم كه درباره گيلان بود و از بازيگران گيلاني هم در اين فيلم قرار بود استفاده شود. اما كارگردان بخشي از فيلمنامه را تغيير داد و از بازيگران گيلاني كه من خواسته بودم استفاده نشد. متاسفانه در نتيجه ي مجموعه اي از سياست گزاري هاي نادرست، كار هنري يك هنرمند به گونه اي ارائه مي شود كه باعث برداشت هاي غلط و نارضايتي خود او مي گردد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد